Użytkowanie

Użytkowanie ław i stołów Lamesa jest łatwe ale trzeba się stosować do poniższych instrukcji.

Ławy i stoły Lamesa to produkty bezpieczne, wykończone naturalnymi powłokami. Nogi wykonane są ze stali malowanej proszkowo. Taka powłoka jest odporna na uszkodzenia, uderzenia i łatwa w pielęgnacji.

Użytkowanie ław i stołów Lamesa to stosowanie się do poniższych zaleceń. Należy dbać o odpowiedni mikroklimat i temperaturę w pomieszczeniu, w którym jest stół. Blaty stołów Lamesa mają wilgotność 9%, która jest optymalna dla dębu i zapewnia stabilność i nie odkształcanie się blatu. Drewno jest materiałem higroskopijnym, co znaczy, że dostosowuje swoją wilgotność do wilgotności otoczenia. Żeby zapobiec odkształceniom blatu, które może spowodować nadmierna wilgotność; wilgotność w pomieszczeniu powinna mieścić się w przedziale 45-55%, a temperatura w przedziale 18-26°C.

W przypadku wylania płynu na blat, należy powierzchnię wytrzeć. Długotrwale leżąca woda na powierzchni stołu Lamesa mogłaby spowodować odkształcenie. Do pielęgnacji blatu stołu Lamesa należy stosować tylko środki pielęgnacyjne przeznaczone dla powłok wykończonych woskami olejnymi Osmo.

Należy stosować podkładki pod kubki i naczynia. Wysoka temperatura np. kubka może spowodować odbarwienie blatu.

Pielęgnacja ław i stołów Lamesa

Do czyszczenia nóg można używać dowolnych środków dostępnych na rynku, jednak do czyszczenia blatu należy stosować odpowiednie środki. Powierzchnie blatów Lamesa są wykończone woskami olejnymi firmy Osmo. Do codziennego czyszczenia można stosować wilgotną (nie mokrą) szmatkę, do czyszczenia należy używać „Wish-fix do codziennego mycia”. Raz na miesiąc zalecamy blat zabezpieczyć środkiem do okresowej pielęgnacji i czyszczenia Osmo (3031), który wypełnia mikro ubytki które mogły powstać w czasie użytkowania stołu. Środki do pielęgnacji są bardzo wydajne i nie szkodzą środowisku. Środki te można zakupić w sklepie Lamesa.pl

Renowacja

W przypadku powstania uszkodzeń na powierzchni blatu (które niestety mogą się przydarzyć) można sobie z tym poradzić. Powierzchnię stołu należy delikatnie zeszlifować włókniną poprzez polerowanie miejscowe, następnie usunąć pył i nanieść powłokę wosku (np. szmatką). Po uzupełnieniu powierzchni twardym woskiem olejnym należy zetrzeć nadmiar naturalną szmatką. Oleje można zakupić w sklepie Lamesa.pl

W przypadku powstania większych uszkodzeń na powierzchni blatu, należy blat delikatnie zeszlifować np. włókniną poprzez polerowanie miejscowe, następnie usunąć pył i nanieść powłokę wosku (np. szmatką). Po uzupełnieniu powierzchni twardym woskiem olejnym zetrzeć nadmiar naturalną szmatką. Czas schnięcia wosku to około 16 godzin. Woski są woskami oksydacyjnymi, co znaczy, że utwardzają się pod wpływem tlenu. Całkowite utwardzenie następuje po 10 dniach.

Ze względu na naturalne właściwości drewna do ciemnienia lub jaśnienia pod wpływem światła, producent nie odpowiada za zmiany kolorystyki powstałe z tego powodu. Producent nie odpowiada za wycieranie się powłok wykończonych olejowoskami oraz zmianę ich barwy pod wpływem użytkowania, które są naturalną cechą blatów pokrytych olejowoskami.